ČESKÝ  LAKROS

TECHNIKA HRY A RADY

PÁLKA

Základní konstrukce lakrosky:

palka (5K)
  1. Středový provázek, který slouží k utažení či povolení lakrosky.
  2. Výplet
  3. Ohnutá trubka
  4. Zase ohnutá trubka
  5. Rukojeť

 

DRŽENÍ PÁLKY

Jsou dvě základní základní polohy, jak uchopit rukojeť lakrosky:

drzeni1 (3K)

Na obrázku č.1 vidíte uchopení s ukazováčkem položeným na ploché části rukojeti.

drzeni2 (4K)

Obrázek č.2 ukazuje polohu s ukazováčkem mírně obtočeným okolo rukojeti.

 

PŘÍJEM NAHRÁVKY

zachyceni (2K)

Tento obrázek vám zjednodušenou formou ukazuje základní pohyb, kterým "ovládáte" lakrosku. Princip spočívá na přetočení lakrosky až do takové polohy, kdy nehrozí, že vám míček vypadne z lakrosky. Otočení proveďte důkladně, ne však více než o 180 stupňů. Zpočátku vám možná bude dělat problémy dotažení tohoto pohybu do potřebné polohy.

SEBRÁNÍ MÍČKU

nabrani (2K)

Další legrací, kterou prožijete, bude sbírání míče ze země. Je dobré naučit se důkladně míček sebrat ze země. Toho dosáhnete při postavení hlavy lakrosky až na zem a mrštně-citlivým pohybem, míček seberete.

 

ÚPRAVA PÁLKY

uzel (5K)

Tento obrázek nám ukazuje dvě strany uzlíku, který vytváří celý výplet lakrosky. Důležité je nastavit lakrosku správně při příjmu nahrávky, jak nám ukazuje obrázek č. 1, tím dosáhnete lepšího uložení míčku v lakrosce.

ÚDRŽBA PÁLKY

Středový provázek slouží k povolování nebo utahování výpletu. Více utáhnutý výplet vyhazuje míček dříve z lakrosky, ale míček má menší stabilitu ve výpletu, naopak více povolený středový provázek umožňuje jednodušší příjem nahrávky - je to ovšem na úkor střely nebo delší nahrávky na spoluhráče.

A nyní něco pro ty, kterí si chtějí uchovat dlouhodobou funkčnost výpletu. Při hře ve vlhkém prostředí muže někdy dojít k takové změně, že výplet se po vysušení mírně napne a začne hůře chytat nebo sbírat.

Vyzkoušeným způsobem, jak tomu zabránit, je, když po návratu do svého bydliště či místa, kde přebývá vaše lakroska, výplet utáhnete pomocí středového provázku zcela, výplet navlhčíte, vložíte neohraný míč do centru výpletu a řádně zatížíte v hlavě a krku lakrosky. Zalepené body na výpletu jsou důležité, poněvadž při vychýlení uzlíku muže dojít k nežádoucím anomáliím.